Kopiec Kościuszki w Krakowie
Wybierając się do Krakowa w celach turystycznych na pewno warto pomyśleć
o wizycie na Kopcu Kościuszki.
o wizycie na Kopcu Kościuszki.
Historia tego obiektu sięga roku 1820 - 3 lata po śmierci Tadeusza Kościuszki, który uznawany był za bohatera narodowego, zwłaszcza w Krakowie, mieście bardzo związanym z nim, w którym zresztą jest pochowany. Idea powstania kopca jest właśnie ściśle powiązana z ówczesnym bohaterem narodowym gdyż w ramach hołdu postanowiono wznieść budowle - symbol, który byłby symbolem trwałości
i niezniszczalności, którego nikt nawet obce armie nie będą w stanie zdobyć.
i niezniszczalności, którego nikt nawet obce armie nie będą w stanie zdobyć.
Budowa kopca trwała ponad 3 lata, było to wielkie przedsięwzięcie, w którym udział brał praktycznie każdy, nawet obcokrajowcy gdyż uważane to było za szlachetny czyn. Usypany wówczas kopiec miał 34m wysokości, 80m średnicy u podstawy i 8,5m średnicy przy wierzchołku.
![]() |
Kopiec Kościuszki w Krakowie |
Kopiec jak spora część miasta nie został naruszony w trakcie wojny chociaż hitlerowscy okupanci planowali zniszczenie obiektu. Podczas uwalniania Krakowa spod władzy okupantów stał on się centrum obserwacji i zarządzania wojsk radzieckich.
Największe szkody przyniosła jednak natura w 1997 roku. Obfite opady deszczu zniszczyły w znacznym stopniu kopiec. Jego renowacja pochłonęła blisko 15 mln złotych i po 5 latach w 2012 roku ponownie została udostępniona turystom, którzy chętnie odwiedzają to miejsce aby podziwiać panoramę Krakowa.
Obecnie na terenie kopca znajduje się popularna stacja radiowa RMF FM. Na tereny obok kopca można dojechać komunikacją miejską - linią 100 i 101.
Komentarze
Prześlij komentarz